Jak budowano gimnazjum - Gimnazjum Gościno

Jak budowano gimnazjum

O szkole > Historia

Od początku istnienia gimnazjum, naszą największą bolączką był brak „własnego domu” – własnej szkoły. Nie załamywaliśmy nigdy rąk, choć nasze życie nie było „usłane różami”. Naszą działalność wychowawczą i środowiskową musieliśmy zawsze synchronizować z działalnością Szkoły Podstawowej w Gościnie i Szkoły Podstawowej w Robuniu, przy której istniał oddział zamiejscowy. Wreszcie po burzliwych dyskusjach zapadła decyzja o budowie nowego budynku szkolnego - Gimnazjum. Wójt gminy Gościno, pan mgr inż. Marian Sieradzki podpisał umowę z firmą „Strabag”. Od tej chwili w uczniach pojawiła się nadzieja, na to, że w niedługim czasie wejdą do nowej szkoły. Dnia 14 października 2002 roku nastąpiło uroczyste wmurowanie KAMIENIA WĘGIELNEGO. Teraz już każdy poznał miejsce, gdzie miała stanąć nowa szkoła, a mianowicie przy ulicy Grunwaldzkiej 14. Wszyscy wyczekiwali pierwszych prac. I tak 6 grudnia 2002 roku, na placu budowy pojawiły się pierwsze maszyny. Już nikt nie miał wątpliwości, że fakt budowy Gimnazjum, właśnie zaczyna realizować się. Przez kolejne miesiące na budowie aż roiło się od maszyn i budowniczych. W styczniu pojawiły się wykopy pod fundamenty, a wraz z nimi radość uczniów. Pod koniec stycznia, a także w lutym budowa ruszyła pełną parą. Na placu pojawiły się pierwsze dźwigi i zdecydowanie więcej robotników. Prace trwały w dzień, a także w nocy, kiedy dowożono niezbędne materiały budowlane. W marcu, 2003 roku zostały zalane fundamenty, a z dnia na dzień mury pięły się do góry. W połowie marca zaczęto budować parter. Cała budowa przebiegała zgodnie z projektem i nikt nie miał do niej zastrzeżeń. Pod koniec kwietnia budynek Gimnazjum był w stanie surowym. 25 kwietnia 2003 roku zgodnie z planowanymi założeniami i harmonogramem prac na obiekcie zawieszono budowlaną „WIECHĘ” – by uczcić staropolską tradycję. Przez kolejne miesiące, czyli maj, czerwiec, lipiec i sierpień trwały prace wykończeniowe. Trwał montaż okien, kładziono tynki i różnego rodzaju instalacje. W miesiącu czerwcu prace postępowały błyskawicznie. Z dnia na dzień można było dostrzec, że pracownicy budowy robią wszystko, aby wykończyć szkołę na czas. W lipcu i sierpniu dochodziły powoli do końca prace wewnątrz budynku. Natomiast na zewnątrz trwały prace związane z ociepleniem szkoły. Wreszcie, wraz z końcem wakacji, z terenu Gimnazjum wyjechały ostatnie maszyny oraz opuścili go robotnicy, którzy byli bardzo dumni ze swojej pracy. Dnia 5 września 2003 roku, odbyło się uroczyste otwarcie szkoły, a wraz z nim rozpoczęcie roku szkolnego 2003/2004. Ta data utkwi Nam na bardzo długo w pamięci, a przy niej hasło, które trwało w uczniach i nauczycielach od początku budowy szkoły - "Ważne by było miejsce, którym się żyje".

Gdy już zaklimatyzowaliśmy się w szkole i przywykliśmy do niej, pojawiła się nowa nadzieja na budowę hali sportowej przy Gimnazjum. Sala powstała błyskawicznie, ponieważ dnia 2 września 2005 roku nastąpiło główne otwarcie. Hala sportowa jest teraz dumą dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Wiele miast i wsi zazdrości nam takiego obiektu!